Commonwealth Games: Team Nigeria Medal Winners

0
218

Team Nigeria has won 12 Gold, 9 Silver and 14 Bronze Medals, bringing the numbers to a total of 35 medals as the 2022 Commonwealth Games in Birmingham start to wind down.

The exemplary performance of the Nigerian’s ladies spurned to such glorious performance by Tobi Amusan reminds us of the past glorious days of Nigeria sports when athletes like Mary Onyali, Falilat Odukoye, Chidi Imoh and Ezenwa brothers dressed in the country’s Green-White-Green colours brought much honour to Nigeria.

The high point of this year’s event for Nigerian was the gold medal won by 4 x 100 female relay quartet comprises current 100m Hurdles world record holder, Tobi Amusan, Rosemary Chukwuma, Nzubechi Grace Nwokocha, Favour Ofili, Joy Chinenye Udo-Gabriel

Other exceptional performance of the Ladies was that of Ese Brume who won the gold medal and set a new games record in the women’s Long jump event.

For the first time, Team Nigeria wins a medal in the Discus with with Goodness Chiemere Nwachukwu won Gold in the women Discus. (Gold, Women’s Discus Throw F 42-44/61-64).

Here are list of the winners and their sports events:

Weightlifting

1.Adijat Adenike Olarinoye (Gold, Women’s 55kg).

• Edidiong Joseph Umaofia (Bronze, Men’s 67kg).

• Rafiatu Folashade Lawal (Gold, Women’s 59kg)

• Islamiyat Yusuf (Bronze, Women’s 64kg).

• Taiwo Laidi (Silver, Women’s 76kg).

• Mary Taiwo Osijo (Bronze, Women’s 87kg)

Athletics

• Chioma Onyekwere (Gold, Women’s Discus Throw).

• Obiageri Amaechi (Bronze, Women’s Discus Throw).

• Favour Ofili (Silver, Women’s 200m).

• Amusan Tobi (Gold, Women’s 100m Hurdles).

• Onwuzurike Udodi Chudi, Ashe Favour Oghene Tejiri, Akintola Alaba Olukunle, Ekevwo Raymond (Bronze Medal, Men’s 4 x 100m).

• Amusan Tobi, Ofili Favour, Chukwuma Rosemary, Nwokocha Nzubechi Grace, Udo Joy Gabriel Chinenye (Gold, Women’s 4 x 100m).

• Ese Brume (Gold, Women’s Long Jump)

Para-Athletics

• Goodness Chiemere Nwachukwu (Gold, Women’s Discus Throw F 42-44/61-64).

• Eucharia Njideka Iyiazi (Gold, Women’s F55 – 57 Shot Put).

• Ugochi Constaine Alam (Bronze, Women’s F55 – 57 Shot Put).

Powerlifting

• Alice Folashade Oluwafemiayo (Gold, Women’s Heavyweight).

• Bose Patricia Omolayo (Silver, Women’s Heavyweight).

• Ikechukwu Christian Obichukwu (Silver, Men’s Heavyweight).

• Innocent Nnamdi (Bronze, Men’s Lightweight).

Wrestling

• Adekuoroye Odunayo (Gold, Women’s Freestyle 57kg)

• Kolawole Esther (Bronze, Women’s Freestyle 62kg).

• Oborodudu Blessing (Gold, Women’s Freestyle 68kg).

• Genesis Mercy (Gold, Women’s Freestyle, 50kg).

• Wilson Ebikewemino (Silver, Men’s Freestyle 57kg).

• Hannah Reuben (Silver, Women’s Freestyle 76kg).

• John Ogbonna Emmanuel (Bronze, Men’s Freestyle 74kg).

Para-Table Tennis

• Ikpeoyi Ifechukwude Christiana (Silver, Women’s Singles Classes 3-5).

• Sule Nasiru (Silver, Men’s Singles Classes 3-5).

• Ogunkunle Isau (Bronze, Men’s Singles Classes 3-5).

• Obazuaye Faith (Bronze, Women’s Singles Classes 6-10).

Boxing

• Onyekwere Ifeanyi (Bronze, Men’s over 92kg Super Heavy Weight).

• Umunnake Jacinta (Bronze, Women’s 75kg).

• Ogunsemilore Cynthia (Bronze, Women’s over 57kg-60kg, Light Weight).

• Osoba Elizabeth (Silver, Over 54kg-57kg, Featherweight).

asentv.tv brings to you up-to-date news and happening in sports and entertainment. Subscribe to our YouTube channel for interest program and videos. Be a contributor, send your sports news to our news desk – news@asentv.tv

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Protected by WP Anti Spam